Entrepreneurs |
Venture Capitalists |
University Attendees |
Dan Allred, Silicon Valley Bank |
Omar Amirana, Oxford Bioscience Partners |
Khurram Afridi, LUMS University |
Ning An |
Daniel Behr, Allied Minds |
Mariko Agata, Shizuoka University, Japan, Eye Gaze Detection |
Pano Anthos, Hangout |
Jonathan Behr, PureTech Ventures LLC |
Hassan Al Abu Enain, University of Waterloo |
Rodolfo Archbold |
Nessan Bermingham, Bio Equity Capital |
Shahid Azim, MIT, Lantos |
Chris Ashley, EnerNOC |
Adam Berrey, General Catalyst Partners |
Paul Barone, MIT, Strano |
Justin Ashton, XL Hybrids, Inc. |
Jeffrey Binder, Genovation Capital, LLC |
Sameer Bharadwaj, Cabot Corporation |
Mara Aspinall, On-Q-ity, Inc. |
Kevin Bitterman, Polaris Venture Partners |
James Boyle, Yale Entrepreneurial Institute |
Brian Balfour, Viximo, Inc. |
Bruce Booth, Atlas Venture |
Andrew Buckler, Boston University, VascuVis |
Michael Bison, Goodwin Procter, LLC |
Mark Carthy, Orion Healthcare Equity Partners |
Andrew Campbell, Dartmouth, Cence-Me |
Rob Blasi, Goodwin Procter, LLC |
Kate Castle, Flybridge Capital Partners |
Michael Casey, Dartmouth, I-Matsh |
Katrine Bosley, Avila |
Robert Creeden, Partners Innovation Fund |
Brian Conry, Penn State, The Imagination System |
Timothy Brosnihan, Pixtronix Inc. |
Bob Creeden, Partners Innovation Fund |
Dr. John DeFranco, Cornell, Orthogonal |
David Cancel, Performable |
Greg Dracon, .406 Ventures |
Kazushi Dezaki, Shizuoka University, Japan, Eye Gaze Detection |
Justin Cannon, Lingt |
Jeff Fagnan, Atlas Venture |
Jason Dionne, Western New England College, FloDesign |
Jay Caplan |
Doug Fambrough, Oxford Bioscience Partners |
Paul Doherty, U of Waterloo, Rethink Energy |
David Cappillo, Goodwin Procter, LLC |
Shahin Farshchi, Lux Capital |
Cheryl Duivesteyn, U of Waterloo, Rethink Energy |
Jeffrey Carbeck, MC10 Inc |
Matthew Fisher, General Catalyst Partners |
David Feldman, Bridgescale |
Trevor Castor, Aphios Corporation |
Nikhil Garg, Black Coral Capital |
Michael Foley, Columbia |
Lauren Celano, Propel Careers |
Jeffrey Garner, New Hill Management, LLC |
James Freedman, MIT, Strano |
Stephen Charkoudian , Goodwin Procter, LLC |
Daniel Goldman, Clean Energy Venture Group |
Mike Galbo, Boston University, HydroGEN |
Mukesh Chatter, MoneyAisle |
Mark Goodman, Terawatt Ventures |
Jeffrey Gardner, Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, Adjuvance |
Brian Chemel, Digital Lumens |
Michael Greeley, Flybridge Capital Partners |
Edward Garmey, Columbia |
Rich Chleboski, Evergreen Solar |
Chip Hazard, Flybridge Capital Partners |
Glennis Gold, Dartmouth, I-Matsh |
Christopher Colecchi, Partners HealthCare |
David Hirsch, Longitude Capital |
Alan Gordon, |
David Constantine, MassChallenge Inc. |
Todd Hixon, New Atlantic Ventures |
Michael Grinich, MIT |
Jordan Cooper, Lerer Media Ventures/ JumpPost |
Deepak Jeevan Kumar, General Catalyst Partners |
Bryant Guffey, Cornell, ZetrOZ |
Bob Cramer |
Jon Karlen, Flybridge Capital Partners |
Kevin Gurney, Purdue, Hestia |
Matt Crowley, Sand9 |
Ross Kennedy, Credit Suisse |
Jim Hamilton, Boston University, VascuVis |
Dale Cumming, Acton Biotech Consulting |
Peter Kolchinsky, RA Capital Associates |
Al Hawkins, BU Community Technology Fund |
Robert Curtis, Petrel Biosensors, Inc |
Mahesh Konduro, Braemer Energy Ventures |
Timothy Heidel, MIT |
Shabbir Dahod, TraceLink, Inc. |
Andrew Lackner, GE Capital |
Meghan Hennessey, U of Waterloo, Rethink Energy (WAITLIST) |
Robert Dalias, ElectricRoute |
Stuart Levinson, General Catalyst Partners |
Meghan Hennessey, University of Waterloo |
Rick Daniels, Advent Technologies |
Ben Levitan, In-Q-Tel |
Gregg Hershenson , Harvard |
Mike Daoust, Google |
Jon Lim, Polaris Venture Partners |
Fox Holt, Cornell, Orthogonal |
Wolfgang Daum |
Robin Lockwood, Flybridge Capital Partners |
Ravikant Kalluri, Yale |
Wing Delatorre, Biogen Idec New Ventures |
Christopher Lynch, Atlas Venture |
Nick Karakos, Penn State |
Ariel Diaz, YouCastr Inc. |
Jennifer Ma, 5AM Ventures |
Carlos Kemeny, Purdue, Hestia |
Don Dodge, Google |
Dhiraj Malkani, RockPort Capital Partners |
Masakazu Kimura, Shizuoka University, Japan, Eye Gaze Detection |
Holly Dodge, Google |
Udi Meirav, Stata Venture Partners L.L.C. |
Nick Konkol, Harvard |
Charles Dyer, SomahGenics |
Dan Meyer, Point Judith |
Michael Laine, Harvard, BioFilmSciences |
Peter Eggleston, AdME, Inc. |
Dara Michell, NewDelta Capital Partners LLC |
Andrew Lau , |
Cheryl Elkins, TARIS Biomedical, Inc. |
Rich Miner, Google Ventures |
George Lewis Jr, Cornell, ZetrOZ |
Maureen Ellenberger, NECEC Fellow |
Ryan Moore, GrandBanks Capital |
Bart Lipkens, Western New England College, FloDesign |
Michael Ellenbogen, Reveal Imaging Technologies |
Jeffrey Moore, MP Healthcare Venture Management, Inc. |
Phil Livingston, Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, Adjuvance |
Steven Fastert, Aliquot Energy |
Matthew Nordan, Venrock Associates |
Allan Loren, |
Rick Faulk, Landslide Technologies |
Ron Nordin, Angel |
Raeez Lorgat, |
Frank Feist, Nobelgen |
Tim O'Shea, OXO Capital |
Gregory Mario, Rutgers, TAXIS Pharmaceuticals, Inc |
Mark Ferri |
Eric Paley, Founder Collective |
Valerie Mcdevitt, U of South Florida, CoSi |
Sam Figler |
Ross Pascal, NewDelta Capital Partners LLC |
Diego Merino, University of Waterloo |
Mike Foley |
Harith Rajagopalan, General Catalyst Partners |
Gerard Miller, Bowne & Co. |
Steve Frank, Goodwin Procter, LLC |
Michael Rand, WindSail Ventures |
Emiliano Miluzzo, Darmouth College |
Martin Freed, Life Sciences Entrepreneur |
Joshua Resnick, Prism VentureWorks |
Ralph Mitchell, Harvard, BioFilmSciences |
Susan Froshauer, Rib-X Pharmaceuticals, Inc. |
Carmichael Roberts, North Bridge Venture Partners |
Alexis Moran, Harvard University |
Darrell Furlong, ElectricRoute |
Fay Rotenberg, Terawatt Ventures |
Dipanjan Nag, Rutgers, TAXIS Pharmaceuticals, Inc |
David Galper |
Aaron Sandoski, Norwich Ventures |
Vinit Nijhawan, Boston University |
Edward Garmey |
Allyson Scarchilli, Flybridge Capital Partners |
Christopher Noble, MIT |
Michael Gilman, Stromedix |
David Sym-Smith, Mobility Ventures |
Uday Pal, Boston University |
Judy Giordan, Venture Well |
David Sym-Smith, Mobility Ventures |
John Palfrey, Harvard Law School |
Philip Giudice, Massachusetts Department of Energy Resources |
Hemant Taneja, General Catalyst Partners |
Will Paskar, U of Waterloo, Rethink Energy |
Russell Gocht, Mobot Inc |
Alexander Taussig, Highland Capital Partners |
Soobhankar Pati, Boston University, HydroGEN |
Duncan Greenhalgh, Goodwin Procter, LLC |
Kevin Wang, General Catalyst Partners |
Tyler Plante, U of Waterloo, Rethink Energy |
Elena Grinev |
Bill Wiberg, Advanced Technology Ventures |
Michal Preminger, Harvard Univeristy |
Jonathan Guerster, Groom Energy |
Leslie Williams, Amplicea |
Jaideep Rajput, U of South Florida, CoSi |
Brad Hafer, Minuteman Advisory Partners |
Matthew Witheiler, Flybridge Capital Partners |
Jake Reder, Dartmouth Medical School |
John Harthorne, MassChallenge |
Sarah Wood, Chesonis Family Foundation |
Vicki Sato, Harvard Univeristy |
Marina Hatsopoulos, Windy Street |
Bilal Zuberi, General Catalyst Partners |
Marcus Semones, Harvard, WaveGuide |
Blair Heavey |
|
Andres Soto, Columbia, Solaris Therapeutics |
Paul Henderson, Intel |
|
Juan Spiniak , MIT |
Thomas Hughes, Zafgen, Inc |
|
Jeremie Spitzer, FloDesign Sonics |
Shaheer Hussam |
|
Dr. Amy Stevens, |
Tod Hynes, XL Hybrids, Inc. |
|
Brent Stockwell, Columbia, Solaris Therapeutics |
David Icke, MC10 |
|
Robert Stoner, MIT |
Eric Ingersoll, General Compression |
|
Nan Sun , Harvard, WaveGuide |
Preble Jaques, Goldman, Sachs & Co. |
|
Shuba Swaminathan, |
Michael Jesanis, Serrafix |
|
Brad Swope, Penn State, The Imagination System |
Ken Jones |
|
Thomas Tachovsky, MIT, Lantos |
Chad Joshi |
|
Hemant Thatte, Harvard, Somah Organ Preservaton Solution (Thatte) |
Harsh Kapoor, Innovaide |
|
John Wolan, U of South Florida, CoSi |
George Kassabgi, KEAS |
|
Ken Zolot, MIT |
Myron Kassaraba, Pluritas, LLC |
|
|
Jeff Keller, GE Global Research |
|
|
Julius Knowles, Novartis |
|
|
David Kopans, EnergyClimate Solutions |
|
|
Stanley Kowalski, FloDesign Wind Turbine |
|
|
Venkat Krishnamurthy, Checkpoint Systems |
|
|
Stan Kugell |
|
|
Malay Kundu, StopLift, Inc |
|
|
Eugene Kuznetsov, DataPower |
|
|
Alex Laats, BBN Technologies |
|
|
Jim Laugharn, Covaris, Inc. |
|
|
Joel Lehrer, Goodwin Procter, LLC |
|
|
Richard Leigh-Pemberton |
|
|
Reid Leonard, Merck & Co Inc |
|
|
Doug Levin, Clean Energy Fusion Center |
|
|
Dan Lissner, Free Flow Power Corporation |
|
|
Ryan MacDougall, Goodwin Procter, LLC |
|
|
Colin Mahoney, Vertica |
|
|
Yair Marcow, Mavenomics, Inc. |
|
|
David Marcus, General Compression |
|
|
Louise Mawhinney, Ikonisys, Inc. |
|
|
Duncan McCallum |
|
|
John McEleney, Cloudswitch |
|
|
Tom Medrek, Mindspeed Technologies |
|
|
Ravi Mehta, Viximo |
|
|
Justin Mih, Matrigen LLC |
|
|
David Miller, Clean Energy Venture Group |
|
|
Mark Miller, The Daily Jolt / CollegiateLink |
|
|
Peter Millett, Isagacity |
|
|
Raj Mohanty, Sand9 |
|
|
Barry Morse, Retica Systems Inc. |
|
|
David Muller, Avedro Inc. |
|
|
Furqan Nazeeri, iSpecimen Inc. |
|
|
Akhil Nigam, MassChallenge |
|
|
Terrence Norchi, Arch Therapeutics |
|
|
Mike O'Neill, New England Clean Energy Council |
|
|
Kurt Overberg, BzzAgent |
|
|
Arif Padaria, Massachusetts Clean Energy Center |
|
|
John Palmer, Vanguard Solar, Inc. |
|
|
Nick Pappas, Massachusetts Technology Development Corp |
|
|
Allison Parker, Digital Lumens |
|
|
John Partridge, Tokutek |
|
|
Dan Paterson, On-Q-ity, Inc. |
|
|
Jon Phenix, Nexage Inc. |
|
|
Tom Pincince, Digital Lumens |
|
|
Daniel Poscover, Pharmacogenetics Clinical Advisory Board |
|
|
Jim Psota, Panjiva |
|
|
Imran Qidwai, Totten Energy Services |
|
|
Mouli Ramani, Lilliputian Systems |
|
|
Tan Rao, New England Clean Energy Council |
|
|
John Reilly, Tetragenetics |
|
|
Wanda Reindorf, Conservation Services Group |
|
|
Steven Riesinger, MedChem Partners LLC |
|
|
Perry Robinson, Greenwich BioMedical |
|
|
Bill Romeo, Humedica |
|
|
Micah Rosenbloom |
|
|
Peter Rothstein, New England Clean Energy Council |
|
|
Mike Rowsey |
|
|
John Rule, Lilliputian Systems |
|
|
Sam Schaevitz, Lilliputian Systems |
|
|
Ben Schlatka, MC10 |
|
|
Bill Schnoor, Goodwin Procter, LLC |
|
|
Tom Schuster, SecConsult |
|
|
Erik Sebesta, Cloud Technology Partners |
|
|
Brent Segal, Lockheed Martin Nanosystems |
|
|
Paul Sereiko, Totten Energy Services |
|
|
Nitzan Shaer, High Start Group |
|
|
Asma Sharif, Matrigen LLC |
|
|
Alok Sharma, Aviat Networks |
|
|
Eric Shashoua, Zeo, Inc. |
|
|
Robert Shavell, Abine, Inc. |
|
|
Eyal Shavit, AxcessNet Ltd. |
|
|
Michael Shea, Shea & Company, LLC |
|
|
Soo Sheung Wong, Pareto International |
|
|
Brian Shin, Visible Measures |
|
|
Chris Silva, Allied Minds |
|
|
Simeon Simeonov, FastIgnite, Inc. |
|
|
Juswinder Singh, Avila Therapeutics |
|
|
Prabhjot Singh, Wily / CA |
|
|
Perry Solomon, Consultant |
|
|
Colin South, Novogy Inc. |
|
|
Ayikudy Srikanth |
|
|
Joseph Steig, Venture Well |
|
|
Ashley Stephenson, Reva Systems |
|
|
Jon Stevenson, Veracode Inc. |
|
|
David Stone, Liberty Tree Advisors, LLC |
|
|
Jon Strimling, Pelletsales.com |
|
|
Bart Stuck, Signal Lake |
|
|
Andrew Sudbury, Abine |
|
|
Uma Sundaram |
|
|
Barry Ticho, Biogen Idec |
|
|
Patrick Treanor, SomahGenics |
|
|
Peter Vicars, Heavy Lift Systems |
|
|
Shelia Violette, Stromedix |
|
|
Erika Wagner, X PRIZE Lab@MIT |
|
|
Robert Walmsley, Tailwind Strategies |
|
|
Alex Wang, 8D World, Inc. |
|
|
Bill Warner, Warner Research, LLC |
|
|
Derek Warnick, World Energy |
|
|
Daniel Watts, eChalk |
|
|
Jason Weigold, MEMStafff Inc. |
|
|
Jeffrey Weiss, Clean Energy Venture Group |
|
|
Brown Williams, Evergreen Solar |
|
|
Chuck Wilson, Novartis |
|
|
Robert Wood, Akamai |
|
|
Patrick Yung, KingdomConsultants |
|
|
Ory Zik, HelioFocus |
|
|
Gene Zimon, EDGE Advisers |
|
|
Bob Zurek, Infobright |
|
|